Raport ze stanu dróg opracowany przez pracowników wypożyczalni Auto w 5 minut

  • Marzec 10, 2019
  • Blog

Informacje, które przedstawiamy, ułatwią przemieszczanie się po Podlasi tej części naszych Klientów, którzy przyjeżdżają do Białegostoku i wynajmują u nas auto, stąd udać się dalej. Białystok sprawdza się jako baza wypadowa do innych miejscowości na wschodzie kraju. Zatem, zaczynamy… Duże remonty na drogach utrudniają – na razie – jazdę na dłuższych trasach. Pozostaje więc cieszyć się komfortem wypożyczonego samochodu i cierpliwie czekać na zmiany, bo system dróg ekspresowych w tej części Polski jeszcze raczkuje. Ekspresówki – S8 i S61 to w rzeczywistości niewielkie odcinki dróg. Są to najważniejsze arterie komunikacyjne województwa podlaskiego – prowadzące od granicy państwa w Budzisku do Warszawy, przez Białystok i Łomżę.

 

Nowe trasy na Podlasiu

seat leon z wypożyczalni aut w zachodzie słońcaW ciągu tych tras w ubiegłym roku oddano do użytku trzydzieści sześć kilometrów nowej drogi, potocznie nazywanej obwodnicą Augustowa. Wybudowana została w dwa lata i kosztowała 659 milionów złotych. To była największa od lat inwestycja drogowa w województwie podlaskim, a inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.Dwa lala temu S61 poszerzyła się o sześciokilometrową obwodnicę Stawisk. W 2015 roku – w listopadzie – o obwodnicę Szczuczyna i Bargłowa Kościelnego (między Augustowem a Łomżą). Ten ostatni odcinek jest pierwszą drogą w województwie podlaskim z dziesięcioletnią gwarancją. Na ich budowę GDDKiA wydała ponad 400 milionów złotych. S8 jest drogą ekspresową w okolicach Zambrowa i na trzydziestokilometrowym odcinku od Białegostoku do Jeżewa. Dobra wiadomość jest taka, że pod koniec ubiegłego roku trasa uzyskała wreszcie pełny standard drogi ekspresowej. A to znaczy, że można poruszać się po niej z prędkością 120 km/h. Ograniczenie prędkości obowiązywało przez dwa lata – od otwarcia trasy. Powód? Brak było ekranów dźwiękochłonnych.

Wielkie remonty, czyli… których tras lepiej unikać

wynajęty biały opel insignia w trasie
Pozostała odcinki krajowej ósemki – do granicy z województwem mazowieckim – są w budowie. Trasa z Białegostoku do Warszawy miejscami zamieniła się w istny slalom między żelbetowymi konstrukcjami. Najszybciej, bo do końca 2016 roku, inwestor GDDKiA planuje oddać odcinek od Mężenina do obwodnicy Zambrowa. Remont 45 kilometrów drogi od Jeżewa do granicy województwa ma kosztować ponad 1,3 miliarda złotych. Koniec prac zaplanowano w lecie 2017 roku. Na szczęście przyśpieszyła w ostatnim czasie budowa dróg ekspresowych i perspektywa zmian ryzuje się bardzo ciekawie. Trwają prace projektowe drogi S19 – od przejścia polsko-białoruskiego w Kuźnicy do granicy województwa podlaskiego w okolicach Białej Podlaskiej. Nową drogą przejedziemy – o ile nie będzie opóźnień – za siedem lat. To element trasy określanej mianem Via Carpathia.

Via Baltica wokół Suwałk

seat leon 1.2 z wypożyczalni samochodów zdjęcie od frontuWkrótce rozpocznie się też budowa trzynastokilometrowej obwodnicy Suwałk, która ominie miasto od zachodu i północy. Koszt tej inwestycji ma wynieść około 300 milionów złotych, a czekać na nią mamy jeszcze przez trzy lata. Kolejny etap na tym odcinku – to ekspresówka od obwodnicy Suwałk do granicy państwa w Budzisku. Są to fragmenty budowanej za unijne pieniądze międzynarodowej trasy Via Baltica. Co więcej drogowcy opracowują także plany czteropasmowej drogi, która połączy Białystok z Łapami i Wysokiem Mazowieckiem. Inwestorem jest białostocki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na razie za wcześnie jednak na jakiekolwiek daty. Na razie pozostaje nam cieszyć się z tego, co jest na podlaskich drogach. I cieszyć się dobrymi samochodami, bo tych nigdy za wiele. Jedne z najlepszych dostępne są w naszej wypożyczalni samochodowej – dostępne w… pięć minut.

Back to top